Dunst
Zuo's Company
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 165
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: woj. podkarpackie
|
Wysłany: Śro 22:21, 27 Sty 2010 Temat postu: Jak wstawić szablon |
|
|
Poniżej przedstawimy najprostszy i najczęściej przydatny sposób wstawiania szablonu na naszym kochanym wariującym, wieszającym się i świrującym Onecie. Od razu zaznaczam jednak, że uprzednie zapoznanie się z tekstami "Opis ramek na OnetBlogu" i "Układ szablonu na OnetBlog" jest niezbędne, więc jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, prosiłabym o pofatygowanie się najpierw tam.
Poza tym radzę otworzyć sobie bloga i na bieżąco patrzeć w miejsce, o którym akurat jest mowa. Gwarantuję, że szybciej zapamiętacie, nawet mimo patrzenia na nasze skany.
Poza tym, zanim w ogóle zaczniemy cokolwiek zmieniać, ustawiamy na blogu szablon [link widoczny dla zalogowanych]. To zaoszczędzi wam pracy, a nam tłumaczenia.
Układ strony
A więc do wyboru mamy cztery układy strony, które szczegółowo opisane zostały w oddzielnym temacie. I mimo, ze same napisałyśmy, że szerokość bloga, a więc i jego ramek można rozszerzać, radziłabym tego nie robić. Jeśli czytasz ten poradnik, prawdopodobnie nie radzisz sobie ze wstawieniem szablonu o standardowych wymiarach, a więc rozszerzanie i kombinowanie ze zmianami podstawowych funkcji bloga jest niewskazane.
Okej, ale koniec przestróg. Pierwszym, co musicie zrobić jest wybranie układu strony: jedno, dwu lub trzykolumnowego.
[link widoczny dla zalogowanych]
Jest to uzależnione od szablonu, który macie zamiar wstawić [wymiary wszystkich ramek podane zostały w artykule "Układ szablonu na OnetBloga"].
Później z listy ramek [zamieszczonej po prawej stronie] wybieracie ramki, które mają znaleźć się na waszym blogu. Podstawową jest oczywiście ramka 'blog', bez której się nie obędziecie, bo to właśnie w niej publikowane są wasze posty. [Opis wszystkich ramek znajdziecie w osobnym temacie]
Uwaga: Ważne jest to, że jeśli wybierzecie układ dwu lub trzykolumnowy, ramki boczne [a więc te "szczuplejsze", zaznaczone w miniaturkach układów strony kolorem ciemniejszym] nie mogą pozostać puste. Jeśli nie chcemy, by widoczna była tam jakakolwiek ramka, wstawiamy tam po prostu pustą uniwersalną.
Kolejnym krokiem jest ustawienie tła bloga [przedstawiony poniżej skan umiejscowiony jest na waszym blogu w zakładce "układ strony", na samym dole okna]
Aby ustawić kolor tła, tj.tło zewnętrzne, klikamy na wiaderko. Pokaże nam się okienko, takie samo jak przedstawione na skanie poniżej.
Kolor tła zewnętrznego możemy wybrać z palety bądź wpisać jego kod w zaznaczonym powyżej okienku. Wybór akceptujemy klikając na "OK".
Aby ustawić tło bloga, tj. tło wewnętrzne, klikamy na znajdujący się obok napisu "obrazek w tle" przycisk "przeglądaj". Na ekranie znów pojawi nam się nowe okienko.
Klikając "przeglądaj" wczytamy obrazek znajdujący się na naszym komputerze. Plik zajmie jednak miejsce na waszym blogowym koncie, a więc o wiele korzystniejsze będzie wstawienie tła z linku. Aby to zrobić, korzystamy z jakiegoś darmowego hostingu [np. [link widoczny dla zalogowanych]] i otrzymany w ten sposób link wklejamy w miejsce zaznaczone na obrazku. Aby zaakceptować, klikamy "OK".
Uwaga: W przypadku nie wstawienia tła wewnętrznego, będzie ono takie samo jak tło zewnętrzne.
Wybraliśmy układ bloga, ramki i wstawiliśmy tło. Nie wolno zapomnieć jednak o zjechaniu na sam dół strony i kliknięciu na "zastosuj". W innym razie zmiany nie zostaną zapisane.
Nagłówek
Kolejnym elementem szablonu jest oczywiście nagłówek. Aby go wstawić, klikamy na ramkę "nagłówek bloga". Znajduję się ona w schematycznym wyglądzie waszego bloga, tuż nad wszystkimi ramkami, które sami wybraliście.
Następnie klikamy w miejscu, gdzie domyślnie powinien pojawić się test znajdujący się na nagłówku.
[link widoczny dla zalogowanych]
Klikamy na zaznaczoną na skanie ikonkę i dodajemy nagłówek w taki sam sposób, w jaki ustawialiśmy tło wewnętrzne bloga. Swój wybór akceptujemy. Teraz już możemy cieszyć się wstawionym nagłówkiem.
Styl
Kiedy już uporamy się z wyżej opisanymi czynnościami, znów przechodzimy do ustawień. W zakładce styl możemy zmienić rodzaj, wielkość i kolor czcionek. Kiedy klikniemy na "zmień", pokaże nam się okienko, w którym ustawiamy interesujące nas cechy czcionki. Po ustawieniu wszystkich, klikamy na "zastosuj".
Uwaga: Kolor czcionek nie może być taki jak kolor tła wewnętrznego, ponieważ tekst zleje się z tłem i będzie niewidoczny.
Uwaga 2: Kolor tytułu postu wyświetlany na blogu będzie zawsze taki jak kolor ustawionych linków, niezależnie od tego co ustawimy w zakładce "styl".
Zuo's Company
|
|